Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Bysławiu
www.parafiabyslaw.pl

Kościół w Bysławiu

Kościół parafialny w Bysławiu

Według źródeł parafia Przemienienia Pańskiego, dawniej Wszystkich Świętych została założona przez jednego z Książąt Pomorskich przed XIV wiekiem. Pierwsza wzmianka o parafii pochodzi z 1326 roku.

O uposażeniu parafii mówi dokument osadczy z 1379 roku. Kościół pierwotny z 1583 roku został rozebrany w XVIII wieku. Według przekazów wizytacyjnych z lat 1583, 1584 i 1597 stał w obrębie ogrodzonego cmentarza.

Kościół został zbudowany w latach 1886-88 według projektu bliżej nieokreślonego architekta w stylu neogotyckim. Pod koniec XIX wieku otrzymał jednolite neogotyckie wyposażenie z częścią rzeźb.  Około 1900 roku polichromie wnętrza wykonał Antoni Piotrowicz z Chełmna. Na wieży kościoła zamontowano zegar Vortmana oraz na chórze kościoła zamontowano organy. Kościół gruntownie odnowiono w roku 1908.

W roku 1989-90 rozpoczęto prace kapitalnego remontu. Dach na kościele i prezbiterium uszczelniono, pokryto dachówką ceramiczną. Obrzeża dachu zabezpieczone są blachą miedzianą. Prace we wnętrzu rozpoczęto w 1994 roku od przebadania substancji zabytkowej murów, polichromii ściennej oraz ołtarzy. W obecności władz konserwatorskich  podjęto decyzje co do ich wykonania. Ułożono posadzkę w nawie głównej, dostosowując ją kolorystycznie do polichromii. Usunięto warstwę farby emulsyjnej, która zasłaniała malowidła z 1900 roku. Ubytki uzupełniono nowym tynkiem. Przedsionek od strony północnej zarzucono nową zaprawą. Położono posadzkę i urządzono kaplicę z ołtarzykiem i kopią obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W 1995 roku zdemontowano ołtarz główny i przekazano konserwatorom. W tym czasie złożono zamówienie na wykonanie mensy ołtarzowej z piaskowca. Wykonano nowe oświetlenie. Przystąpiono do zrekonstruowania malowideł w całości wnętrza. W prezbiterium, po usunięciu starej posadzki, została położona nowa. W październiku 1995 roku przywieziono nową mensę ołtarzową. Na początku listopada 1995 roku prace przy głównym ołtarzu zostały zakończone. Uporządkowano obejście. W zakrystii przeprowadzono kapitalny remont.

crossmenu