Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Bysławiu
www.parafiabyslaw.pl
17 listopada 2021

Pamiętamy o tych, którzy odeszli – ogólnopolska akcja”Szkoła pamięta”

W tygodniu poprzedzającym uroczystość Wszystkich Świętych uczniowie poszczególnych klas na lekcjach religii odwiedzili groby kapłanów spoczywających na cmentarzu przykościelnym, m. in. Sługi Bożego Ks. Piotra Sosnowskiego. Był on proboszczem naszej parafii przed wybuchem  II wojny światowej. W dniu 26 października 1939 r. został aresztowany, a następnego dnia rozstrzelany przez Niemców podczas jednej z egzekucji w Rudzkim Moście. W latach 2006 – 2019 był on patronem naszego gimnazjum. Przy grobie pomodliliśmy się i zapaliliśmy znicze.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci, szczególnie o tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu i społeczności. Inicjatywa była realizowana w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich zmarłych, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób akcja nawiązuje do polskiej tradycji związanej z uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym. Uczniowie wykonywali również prace plastyczne na ten temat.

W dniu 21 października, w ramach tej akcji, uczniowie klasy VII a uporządkowali zaniedbane groby na cmentarzu parafialnym. Podobne działania młodzież naszej parafii podejmuje od wielu lat.

crossmenu