6 kwietnia 2020

DEKRET BISKUPA PELPLIŃSKIEGO DOTYCZĄCY CELEBRACJI WIELKIEGO TYGODNIA W CZASIE EPIDEMII

Biorąc pod uwagę przepisy prawa kościelnego, w tym wskazania Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz ograniczenia wynikające z prawa państwowego, proszę, aby w diecezji pelplińskiej w czasie celebracji Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego przestrzegane były następujące zasady:

1. Należy zachowywać Wytyczne zatwierdzone przez Biskupa Pelplińskiego dnia 25 marca 2020 r.
  2. W Niedzielę Palmową upamiętnienie wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy powinno być obchodzone wewnątrz kościoła. Należy zrezygnować z procesji, a palmy pobłogosławić tylko znakiem krzyża, bez używania wody święconej.
  3. Msza Święta Krzyżma przeniesiona jest na inny termin, który zostanie podany w późniejszym czasie. Wtedy również nastąpi odnowienie przyrzeczeń kapłańskich. Należy korzystać z olejów pobłogosławionych przed rokiem.
  4. W razie konieczności kapłan może dokonać pobłogosławienia oleju do namaszczenia chorych, jednak tylko w czasie sprawowania tego sakramentu.
  5. Należy zachęcić wiernych do uczestnictwa w liturgii Triduum Paschalnego za pośrednictwem środków społecznego przekazu, a zwłaszcza transmisji internetowej z kościoła parafialnego.
  6. Celebracje liturgii Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku oraz Wigilii Paschalnej odbywają się tylko w kościołach parafialnych.
  7. Stolica Apostolska udzieliła pozwolenia, aby w Wielki Czwartek każdy kapłan mógł sprawować Mszę Świętą nawet bez udziału wiernych.
  8. W Wielki Czwartek należy opuścić obrzęd obmycia nóg oraz procesję z Najświętszym Sakramentem. Nie urządza się „ciemnicy”. Najświętszy Sakrament pozostaje w zamkniętym tabernakulum.
  9. W Wielki Piątek w modlitwie wiernych należy dodać jako przedostatnie wezwanie o ustanie epidemii.
  10. Akt adoracji Krzyża przez pocałunek należy ograniczyć wyłącznie do celebransa liturgii wielkopiątkowej. Pozostali uczestnicy wspólnie oddają cześć Krzyżowi, klęcząc na swoich miejscach i śpiewając stosowną pieśń.
  11. Na zakończenie liturgii wielkopiątkowej przed wystawionym Najświętszym Sakramentem śpiewa się suplikacje.
  12. Według rozeznania proboszcza można przygotować skromny Grób Pański. Należy również umieścić informację, że cześć Krzyżowi oddawana jest wyłącznie przez ukłon lub przyklękniecie.
  13. W czasie Triduum Paschalnego - o ile jest taka możliwość - można udzielać Komunii świętej również poza liturgią wiernym, którzy są obecni w kościele.
  14. W Wielką Sobotę w parafiach nie należy organizować błogosławienia pokarmów na stół wielkanocny (ani w kościele, ani poza kościołem). W tym roku tzw. „święconka” ma mieć charakter liturgii domowej w czasie wielkanocnego śniadania.
  15. W celebracji Wigilii Paschalnej należy opuścić rozpalenie ogniska i procesję z paschałem. Liturgia rozpoczyna się w prezbiterium, gdzie kapłan błogosławi ogień od palącego się np. znicza, przygotowuje paschał i zapala go, mówiąc „Niech światło Chrystusa…” Po wypowiedzeniu powyższych słów zapala się wszystkie światła w kościele, a paschał umieszcza się na świeczniku. Następnie ma miejsce Orędzia Wielkanocnego (Exsultet). Liturgia słowa odbywa się według zwykłego porządku, ze zmniejszoną liczbą czytań starotestamentalnych do dwóch lub trzech. Nie można opuścić czytania z 14 rozdziału Księgi Wyjścia.
  16. Zgodnie z dekretem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 25 marca 2020 r. liturgia chrzcielna jest ograniczona jedynie do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Nie sprawuje się sakramentu chrztu.
  17. Na zakończenie liturgii opuszcza się procesję rezurekcyjną. Kapłan błogosławi Najświętszym Sakramentem zgromadzonych, a następnie - wychodząc przed kościół - całą wspólnotę parafialną.

Dla wszystkich nas, przeżywanie w tym roku Misterium Paschalnego będzie trudnym doświadczeniem, jednakże przepełnione wiarą może umocnić w naszych sercach nadzieję i miłość. Na czas owocnego przeżywania misteriów Męki, Śmierci i Zmartwychwstania naszego Pana z serca błogosławię.

+ Ryszard Kasyna

Biskup Pelpliński