Koło Misyjne

Działalność Koła Misyjnego

Koło Misyjne powstało z inicjatywy Ks. Proboszcza Aleksandra Ostrowskiego w roku 1997. Należy do niego około 10-20 osób z klas IV-VI. Zajęcia odbywają sie raz w tygodniu, a w razie potrzeby nawet częściej. Głównym celem koła jest modlitewne wsparcie misjonarzy i dzieci z misji. Dzięki różnym publikacjom i filmom zapoznajemy sie z codziennym życiem misjonarzy, ich praca i problemami oraz modlimy się w ich intencjach. Przygotowujemy również różne imprezy ogólnoszkolne, parafialne oraz dla środowiska lokalnego.

Od kilku lat włączamy się, z członkami koła, w organizacje Dnia papieskiego w naszej parafii. Przygotowaliśmy kilka programów słowno- muzycznych oraz wystawy plakatowe poświęcone Janowi Pawłowi II. 7 kwietnia 2005 roku, aby oddać hołd zmarłemu Ojcu Świętemu wraz z członkami koła uczestniczyliśmy w modlitewnym czuwaniu. Oddaliśmy również cześć w I rocznicę Jego śmierci. Członkowie koła przedstawili w kościele przygotowany program słowno- muzyczny  "Ostatnia Podróż".

W  tygodniu misyjnym odmawiamy różaniec w intencji misji. W grudniu, z okazji świąt Bożego Narodzenia wystawiamy Jasełka w szkole i w Domu Pomocy Społecznej w Wysokiej, a w roku 2004 także w klasztorze Sióstr Miłosierdzia w Bysławku. Oprócz jasełek do 2007 byliśmy współorganizatorami wystaw szopek bożonarodzeniowych w kościele parafialnym oraz w Gminnym Ośrodku Kultury w Lubiewie, gdzie organizatorem wystawy była Biblioteka Gminna. W okresie Wielkiego {Postu, co roku, na zajęciach koła misyjnego przygotowujemy przedstawienie z okazji Świąt Wielkanocnych, które zostały zaprezentowane w szkole i w Domu Pomocy społecznej w Wysokiej.

Członkowie koła misyjnego mieli też wiele innych okazji realizowania swoich zainteresowań i udziału w różnych formach pracy, np.: prowadzimy szczególną i wyjątkowa korespondencję ze Stolicą Apostolską. Wysyłamy życzenia z okazji świąt naszemu Ojcu Świętemu i otrzymujemy podziękowania z jego błogosławieństwem.

Organizujemy różne zbiórki dla potrzebujących. Od kilku lat zbieramy używane okulary dla Ghany, pieniądze dla domów dziecka, bierzemy udział w akcji Skarbonki wielkopostne itp.

Naszą działalność wspierają bardzo oddani nam ludzie. Oczywiście nasz były ks. Proboszcz. To dzięki Niemu np. byliśmy w Laskowicach w Muzeum Misyjnym, bawiliśmy się na  corocznych "słodkich dyskotekach" misyjnych i ogniskach. Dzięki przychylności Pani Bożeny Żiółkowskiej i władz gminy uczestniczyliśmy w Wigilijnym Dziele Pomocy organizowanym przez Caritas w Toruniu i w Festynie Rodzinnym również w Toruniu. Wspaniałe pokazy na lodowisku, występy różnych zespołów muzycznych np. Arka Noego, Elleni; Mikołaj i słodkie niespodzianki na długo pozostaną w naszej pamięci.

Współpracowaliśmy także z Dziećmi Maryii z Bysławka. Razem z nimi zwiedziliśmy Szymbark, Kościerzynę i Chełmno.

Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy wspomagają nasze Koło Misyjne, w tym Panu Dyrektorowi Szkoły R. Chmara, ks. Proboszczowi A. Ostrowskiemu, Akcji Katolickiej(Z. Reszka i B. Jankowskiemu),władzom  Gminy( wójtowi M. Skałeckiemu i W. Szymczak), Pani B. Ziółkowskiej, B. Juraszewskiemu oraz pracownikom naszej szkoły.

Opiekun Koła Misyjnego

Małgorzata Juraszewska